2014-2015 Catalog

Advisory Councils

Accounting

Kevin Heyborne, CPA – Heyborne & Radakovich

Kerry Richards, CPA

Josh Johnson, FMC

Anne Shipman, WWCC

Robin Robison, self-employed

Mark Atkinson – Wyoming SBDC

Automotive/Alternative Fuels

Jesse Coombs, Whisler Cheverolet

George Czapskie, Rock Springs High School

Ron Walker, Questar

Delbert Kroupa, Questar

Mike Hesse, Bridger Coal Company

Rick Christensen, Fremont Motors

Jason Parker, RS Honda Toyota

Pete Leibee, Pete’s Auto

Mike Collins, First Choice Ford

Art Wilson, Fremont Motors

Jana Erickson, Rock Springs High School

Wayne Moses, Rock Springs Honda Toyota

Nate Penn, Green River High School

Nick Griffin, First Choice Ford

David Chapman, WYDOT

Angie Hutchinson, WYDOT

Scott Nelson, Whisler Chevrolet

Scott Christoffersen, Asscociated Tire Stores

Kevin Robertson, Rock Springs Auto Repair

Kris Valdez, Performance Auto

Paul Helvik, Green River Imports Plus

 

Diesel Technology

Mike Culver, Peterbuilt of Wyoming

Brian Hooten, FMC

Heath Lowinske, Jack's Truck and Equipment

Bruce Macy, Macy's Truck Repair Inc

Tim Musbach, OCI Chemical Corp

Early Childhood Education

Jamie Brady, Headstart

Emily Conk, Headstart

Karen Ennis, Headstart

Ruby Wilkinson, Rock Springs High School

Nadine Lovell, WWCC student

Trista Kronfuss, WWCC student

Exercise Science

Karen Weidle, Anytime Fitness

Lolita Sains, Anytime Fitness

Floyd Huxford, Huxford Chiropractic

Daren Martin, Alliance Physical Therapy

Jeanine Cox, Young at Heart Senior Citizen Center

Sherry Schumacher, City of Green River Recreation Center

Mark Rembacz, WWCC

Sheenia Stuart-Pettibone, WWCC

Kay Leum, WWCC

 

Electrical & Instrumentation

Sherry Frolic, Solvay

James Wagner, Solvay

Shawn Marshall, Solvay

Stan Carrick, Tata

James Rogers, Tata

Bob Pennington, Tata

Dave Bernatis, OCI

John Merhar, OCI

Scott Leffers, OCI

John Mortensen, PacifiCorp

John Sparks, PacifiCorp

Mark Hokansen, PacifiCorp

Rod Hensley, PacifiCorp

Mike Hesse, PacifiCorp

Mike Tervort, FMC

Scott Lee, Simplot

Industrial Maintenance

 

Brian Johnson, Keiwitt

Neil Johnson, Kiewitt

Clay Baird, Redi Services

Elwood Birch, OCI

Dennis Brady, OCI

John Owens, OCI

Reed Robbins, OCI

Dave Ziegler, OCI

Jason Bartlett, Solvay

Joe Gutierrez, Solvay

Shawn Marshal, Solvay

Brandon Sabey, Solvay

Jim Wagoner, Solvay

Valerie Fieseler, Pacificorp

Rod Hensley, Pacificorp

Mike Hesse, Pacificorp

John Mortensen, Pacificorp

Jim Seely, Pacificorp

John Sparks, Pacificorp

JT Price, Church & Dwight

Paul Parker, Church & Dwight

Ray Petty, Church & Dwight

Bret Pizzato, FMC

Michael Shauers, FMC

Richard Skocz, FMC

LaShawn Thorpe, FMC

Scott Lee, Simplot

Dave Baker, TATA

Stan Carrick, TATA

Christian Hesse, TATA

Dave Preece, TATA

Gary Slaugh, TATA

Natural Gas Compression Technology

Michelle Price, Exterran

Vern Smith, Exterran

Kurt Surbeck, Anadarko

Dwight Schneider, Encana

Leslie Batey, Encana

Corey Gale, Questar

Terry Seip, Questar

Jim Druce, Questar

Mike Heward, Questar

Pete Torres, Williams

Lynn Chadey, Williams

Michelle Price, Exterran

Steve Seitz, Ignition Systems

Mark Worrell

Dave Algeo, Compressor Systems

Jim Lube, Compressor Systems

Kevin Jamison, Valerus

Lynne Daniels, Chevron

Jeff Newman, SSSS

Sheena Phillips, Kern River Gas

 

Nursing

Betty Ritter, RN, Sageview Care Center

Kathy Kumer, RN, Castle Rock Conv. Center

Alice Snyder, RN, Memorial Hospital of Sweetwater County

Janet Gerken, RN, Community Nursing

Mari Lou Granthorn, RN, School District #1

Rhiannon Sturlaugson, RN, Castle Rock Medical Center

Kimberly Flor, RN, Rocky Mt. Home Health

Starla Yerkovich, CNM, College Hill Women’s Health Center

Jessie Wilcox, RN, Rocky Mt. Home Health

Teddi vanKam, RN, Hospice of Sweetwater County

Teri Facinelli, RN, Hospice of Sweetwater County

Melissa Marroquin, RN, Best Home Health

Melissa Anderson, Sweetwater County Detention Center

Karen Schanno, Young at Heart Home Health

Donna Aspuria, RN, Wyo State Hospital

Darin Linford, RN, Evanston Regional Hospital

Mark Wagstaff, RN, Rocky Mountain Care Inc.

Carol Wolfe, RN, Mtn. Regional Services, Inc.

Leann Morey, Uinta School District #1

Patricia Arnold, Uinta County Public Health, Kemmerer

Kathi Parks, RN, So. Lincoln Hosp. District

Gwen Gale, RN, So. Cen. Healthcare & Rehab Center

Wendy Thorvaldson, RN, Memorial Hospital of CC

Bridget Hettgar, RN, CC Public Health

Julia Rodriguez, RN, CC School District #1

Penny Kramer, Carbon County Jail

Office Information Systems

Elwood Birch, OCI

Shelia Simpson, OCI

Jana Erickson, Sweetwater County School District #1

Becky Asplund, Pitt Construction

Mickey Kleinman, Sweetwater County School District #2

Laurie Schanzenbach, Sweetwater County School District #2

Katrina Drinkle, Williams Field Services

Vickie Bostick, Tegeler Insurance

Kay Cooley, WWCC and OIS Alumni

Natalie Jorgensen, WWCC

Mark Rembacz, WWCC

Laurie Hood, City of Rock Springs

Alison Arrants, OD, Wyoming Vision Center

Brandi Moore, Moore Technology

Oil & Gas Electrical Advisory Council

Jeff Halter, Newfield Production

Robert VanRiper, EnCana

Reese Platzer Jr., Enterprise Products

Mark Vickery, Exxon Mobil

Steve Kizzire, Exxon Mobil

Don Andersen, Exxon Mobil

Steve Christiansen, Questar

John Brewer, Shell

Rod Barta, Shell

Jim Neal, BP

Lynne Chadey, Williams

Travis Nielson, Williams

Neal Redden, Williams,

Carl Wilmarth, LaTech Equipment

Kevin Hayward, PCE Pacific

Mel Olson, PCE Pacific

Orin Winders, Pure Automation

Gary Cukale, Pure Automation

Oil & Gas Production Technology

Troy Rockhill, BP

Jo Thomas, Williams

Pete Torres, Williams

Steve Christiansen, Questar

Murray Hartford, Chevron

Dave Hatfield, Western Gas

Chris House, EnCana

John Schmidt, EnCana

Jeff Strange, EnCana

Dennis Jereb, Anadarko

Kevin Brady, Anadarko

Marvin Perkins, Chevron

Mike Ziegenfelder, Shell

David Anderson, QEP

Larry Folks, QEP

Will Lux, QEP

Tiffany Burk, Conoco Phillips

BJ Cox, Prime Time & GMT

Jimmy Druce, Wexpro

Shawn Gipson, URS

Jim McSweeney, Kern River Gas

Keith Mingus, Marathon Oil

Tom Robinson, Linn Energy

Drew West, Chesapeake Energy

 

 

Web Development & Digital Design

Carolyn Murie, Model Sign

Lisa Porter, Porter Web Design

Margaret Parry, Bottom Line Marketing

Rick Milonas, CJ Signs

Brittany Flores, StandOut Designs

Welding Advisory Council

Rich Antila, Simplot

Mark Erickson, RSHS

Tim Gorman, Certified Welding Inspector

John Isaacson, AirGas

Reed Robbins, OCI

Mike Hesse, Bridger Coal

Brandon Sabey, Solvay